Aktualnosci
Kalendarz sezonu artystycznego 2006
Kalendarz sezonu artystycznego 2005
Kalendarz sezonu artystycznego 2004
Kalendarz sezonu artystycznego 2003
Kalendarz sezonu artystycznego 2002
Kalendarz sezonu artystycznego 2001
Historia Fundacji
Cele Statutowe
Sprawozdania
księga Gości
Kontakt

Sprawozdanie merytoryczne z widowiska plenerowego "Drzewo"

     W dniach 5 i 6 października 2002 r., w naturalnej scenografii - przestrzeni Nadrzecza, rozegrano spektakl - misterium, oparty na dramacie "Drzewo" Wiesława Myśliwskiego.
Premiera dramatu miała swoje miejsce w październiku 2001 r. i stała się dużym wydarzeniem artystycznym, dlatego też, ze względu na ogromne zainteresowanie publiczności, Zarząd Fundacji postanowił wznowić spektakl na zakończenie sezonu jubileuszowego.

     Wyjątkowość inscenizacji "Drzewa" w Nadrzeczu polega na tym, że spektakl zrealizowano w warunkach plenerowych, w autentycznej scenerii wiejskiej Nadrzecza, z autentycznym, starym drzewem, jako głównym elementem scenografii i przestrzenią wokół niego, jako miejscem akcji. Bezpośrednie uczestnictwo w akcji zdarzenia mieszkańców wsi, było jednym z najważniejszych założeń tego projektu. Scenariusz "Drzewa" został opracowany pod tym kątem przez inscenizatora Stefana Szmidta, po konsultacjach i za zgodą autora dramatu.
Jednym z pomysłów na przykład, który mamy nadzieję spełnił nasze oczekiwania i wiązał życie z fikcją teatralną, było wymienianie w dialogach nazw miejscowości, znanych nazwisk ludzi stąd, żywych i zmarłych.
Kostiumy i rekwizyty przygotowane zostały w oparciu o kostiumernię i rekwizytornię Domu Służebnego Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu, oraz wypożyczone, bądź ofiarowane przez mieszkańców Nadrzecza i okolic. W spektaklu wykorzystano muzyka, za bezinteresowną zgodą kompozytora Zbigniewa Karneckiego, którą to przed laty napisał do prapremierowej inscenizacji "Drzewa".
Okres prób w Nadrzeczu owocował, w myśl naszych założeń, zainteresowaniem i współuczestnictwem w rozwiązywaniu problemów inscenizacyjnych i organizacyjnych, mieszkańców Nadrzecza i okolic. Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości jakie powodują nasze działania (akustyka, przeciągające się próby do godzin nocnych, itp.), jednak spotykamy się z wyrozumiałością i chęcią pomocy.
W "Drzewie" wystąpili aktorzy teatrów Warszawy i Lublina: A. Jachiewicz, M. Pritulak, R.Pękul, P. Bajor, S. Brudny, Z. Dziduch, M. Frąckowiak, Z. Hobot, J. Jankowski, J. Rogalski, Z. Wardejn, J. Złotnicki i S. Szmidt. W spektaklu zobaczyć można było także mieszkańców Nadrzecza i okolic, oraz Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej.

     Dla uzyskania pożądanego efektu inscenizacyjnego - udziału sylwetek duchów w przedstawieniu - spektakl zrealizowano wieczorem. Główny element scenografii - drzewo - przygotowano do wymogów spektaklu, bez żadnych uszkodzeń. Płot z łubów tzw. przeplatany biłgorajski, dzielący posesję od drogi, został rozebrany w czasie trwania spektaklu, którą to czynność przewidywał scenariusz, a po spektaklu ponownie został złożony.
Widownia była umieszczona tuż przy oddzielonej jedynie światłem reflektorów "scenie", a więc bezpośrednio przy miejscu akcji. Wytworzono w ten sposób sytuację jakoby widownia była bezpośrednim świadkiem przedstawienia na planie zdarzeń, tym bardziej, że niekiedy aktorzy okazywali się być jednymi z nich.
Walorem wydarzenia była profesjonalna synchronizacja ruchu postaci, głosu, światła i muzyki, co w całości dawało niezapomniane wrażenia - budowało mistyczną aurę duchowości, zawartej w dramacie Myśliwskiego na autentycznym miejscu, z ludźmi stąd i w tym czasie.
Wiesław Myśliwski, który uczestniczył na niedzielnym spektaklu, określił widowisko jako "misterium życia ludzkiego".

      Anegdota, będąca osią dzieła Myśliwskiego, o chłopie Dudzie, który "zamieszkując" na samotnym, starym drzewie, gdzieś w jakiejś anonimowej wsi, broni go przed piłą robotników wytyczających przyszłą autostradę. To tylko punkt wyjścia dla tego wszystkiego, co wydarzyło sie później, pod drzewem, z drzewem - symbolem trwania, uporu, tradycji, siły, miłości do ziemi, korzeni, itp.

      U nas drzewo jest prawdziwe, jak prawdziwa jest wieś Nadrzecze - pod nim zjawiają się jej mieszkańcy - aktorzy grający ich, ale i prawdziwi - jedni wspierający upartego "Dudę" z opowieści Myśliwskiego, drudzy próbujący go namówić do zejścia, żywi i duchy, przyjaciele, sąsiedzi ... płacz, śmiech, światło, muzyka, wiosna, lato, jesień, zima.
Ze "sceny" padają nazwy bliskich miejscowości, znane nazwiska tych, którzy niedawno odeszli na zawsze. Pada nazwisko Stanisława Niwińskiego, aktora, który w ubiegłym roku grał "Milicjanta" , i któremu dedykowaliśmy tegoroczne przedstawienia "Drzewa".

      W obydwa wieczory widowisko "Drzewo" obejrzało ponad 1500 osób, którzy swoje emocje i wdzięczność za spektakl, wyrażali długimi brawami na stojąco, słowami uznania i podziękowaniami.
Promocja naszego projektu prowadzona była w różnych formach: poprzez dużą ilość zaproszeń, plakatów w Biłgoraju i okolicznych miejscowościach, anonsy w lokalnej prasie, radiu, telewizji i w internecie.
TVP 3 Lublin zarejestrowała spektakl dla potrzeb Telewizji Polskiej, czego efektem był świetny 25 min. reportaż "W Nadrzeczu wokół Drzewa" emitowany na antenie TVP3 Lublin. Ponad to w niedalekiej przyszłości cały spektakl zarejestrowany w Nadrzeczu będzie miał swoją premierę na antenie TVP3 Lublin, a później także będzie można go zobaczyć na antenach ogólnopolskiej telewizji.

      Projekt "Drzewo" mogliśmy zrealizować i dokonać rejestracji telewizyjnej, dzięki pomocy finansowej, której udzielili: Województwo Lubelskie, Narodowy Bank Polski, Wydawnictwo Zamojskie, AMBRA S.A., LZPS "POLMOS" S.A., BRE Bank S.A., Kredyt Bank S.A. Dziękujemy.