Aktualnosci
Kalendarz sezonu artystycznego 2006
Kalendarz sezonu artystycznego 2005
Kalendarz sezonu artystycznego 2004
Kalendarz sezonu artystycznego 2003
Kalendarz sezonu artystycznego 2002
Kalendarz sezonu artystycznego 2001
Historia Fundacji
Cele Statutowe
księga Gości
Kontakt
<<poprzednia  1  2  3  4  5  następna>>
Mapka trasy korowodu

Przebieg zdarzenia artystycznego

Sobota, 16 czerwca 2001

     Krzykacz miejski będzie promował niedzielną imprezę jeżdżąc wozem konnym po Biłgoraju. Pojawi się także na stadionie, podczas imprezy Radia Lublin i zaprosi zgromadzonych do wzięcia udziału w korowodzie żegnającym sitarzy.
     Oprócz Krzykacza Miejskiego impreza będzie promowana przez kilku chłopców roznoszących specjalne wydanie okolicznościowej gazety.

Niedziela, 17 czerwca 2001

     Akcja zacznie się w Zagrodzie Sitarskiej około godziny 14:00. W głębi zagrody na podwórku - łubiarze drący i wyprawiający łuby (sceny dialogowe).

     Przed zagrodą na ulicy - chodniku - proscenium - siedzą sitarze, sitareczki pakują sita, obok przyśpiewują kobiety z Rudy Solskiej, Bukowej. Toczą się rozmowy na temat życia sitarskiego i wyjazdu mężczyzn - układanie sit na wozach. Część artystyczna - sceny dialogowe i muzyczne nagłaśniane.

     Następnie wszyscy domownicy i widzowie wyruszają w kierunku figury św. Jana, gdzie nastąpi pożegnanie sitarzy. Idą ulicą Nadstawną, Kościuszki, docierają do ulicy 3-go Maja dochodząc do Kościoła parafialnego. Pożegnanie przez Dziekana (scena dialogowa).

     Zaprzęgi konne sitarskie i żegnający ich korowód podążają ulicą Zamojską pod figurę św. Jana. Sitarze żegnają się z rodzinami (sceny muzyczne, dialogowe). Pożegnanie przez Burmistrza i władze miasta. (sceny dialogowe).

     Następnie wozy i piesi sitarze oddalają się w kierunku Rap (sceny dialogowe, muzyczne, śpiewy).Właściwa etiuda teatralna odgrywa się na placu przed figurą św. Jana.

     Po pożegnaniu sitarzy wszyscy podążają w kierunku ulicy 3-go Maja, gdzie wtapiają się w życie ulicy jarmarcznej sprzed wieku.

     Podczas jarmarku rozgrywają się różne etiudy teatralne dotyczące starodawnego stylu życia mieszkańców miasta. Między innymi odbywają się pokazy rzemiosła i ginących zawodów, np. do skorzystania ze swych usług zachęca stara zielarka, która posiada kram z lekami na wszystkie choroby: etiuda teatralna, np. lanie wosku, stawiani baniek, przyłożenie pijawek. Kram usługowy dentysta czy fryzjer, np. rwanie zęba, czy nieudolne golenie. Inni zachęcają do zakupu przeróżnych towarów dawnych i współczesnych - krótka lekcja dobrego handlu.

     Zakończeniem imprezy jest zaproszenie gości do Restauracji Sitarskiej (stylizowanej na tą okazję na dawną karczmę miejską).

     Podczas trwania korowodowi poszczególne jego etapy i zdarzenia będą komentowane przez prowadzących - Stefana Szmidta i Alicję Jachiewicz (nagłośnienie).

<<poprzednia  1  2  3  4  5  następna>>