Aktualnosci
Kalendarz sezonu artystycznego 2006
Kalendarz sezonu artystycznego 2005
Kalendarz sezonu artystycznego 2004
Kalendarz sezonu artystycznego 2003
Kalendarz sezonu artystycznego 2002
Kalendarz sezonu artystycznego 2001
Historia Fundacji
Cele Statutowe
księga Gości
Kontakt
Olgierd Bierwiaczonek OLGIERD BIERWIACZONEK urodził się 30 sierpnia 1925 roku na Wileńszczyźnie, we wsi Łaszuki. W roku 1950 zdobył wykształcenie ogólne z maturą w Państwowym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych w Przemyślu. Pierwsze lata studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Katowicach zaliczył pełniąc zawodową służbę wojskową. Dalsze studia - po zwolnieniu z wojska - kontynuował w Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie i ukończył dyplomem w roku 1956 na Wydziale Malarstwa.
     W latach 1956-74 pracował w szkolnictwie pedagogicznym w Katowicach i aktywnie uczestniczył w działalności artystycznej śląskiego środowiska plastycznego. Brał udział w większości wystaw i konkursów malarstwa okręgowych i ogólnopolskich oraz w wielu wystawach zagranicznych; pełnił szereg funkcji we władzach Związku Polskich Artystów Plastyków.
     Zrealizował 21 wystaw indywidualnych swego malarstwa w kraju i 5 w ośrodkach kultury polskiej za granicą. Dwukrotnie (w latach 1972 i 1982) otrzymał Nagrodę Wojewódzką, a w roku 1985 - Nagrodę II stopnia Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Posiada prace w licznych zbiorach muzealnych i instytucjach państwowych oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Oto niektóre z jego prac:

Niedzielne muzykowanie, czyli kultura na kresach płn.-wsch. II RP Mikołów - motyw przemysłowy I Krysia i Ireczka Martwa natura z książką, owocami i winem Filiżanka porannej kawy

Inni o Bierwiaczonku

     "...Bierwiaczonek nie nadużywa nigdy koloru, unika ostrych kontrastowych zestawień, jaskrawego światła i dysonansów. Nie eksponuje faktury, linii, tła i konturów, nie potęguje ekspresji przez rozbijanie form i kompozycji, przez deformowanie przedmiotu oraz wprowadzanie w obraz innych, pozamalarskich elementów. Jego paleta jest z zasady oszczędna, Choć maluje właściwie wszystkimi kolorami, w jednym obrazie spotyka się ich z reguły niewiele. Za to gama ich jest szeroka i pełna odcieni..."

Tadeusz Kijonka - 1978r.

     "...Bierwiaczonek jest realistą, chociaż nie jest nim chyba do końca. Stara się łączyć ze sobą dwa sprzeczne żywioły: obiektywizm widzenia natury realisty z malarską estetyką i konwencją. Poszczególne postacie i przedmioty na jego obrazach są z gruntu realistyczne, ale usytuowane w przestrzeni, która jest samym malarstwem. Wydaje się, że właśnie ów osobliwy mariaż konkretu i intymnego ciepła aranżu otoczenia nadaje temu malarstwu własne, indywidualne piętno i stanowi o jego szczególnym uroku..."

Olgierd Błażewicz - 1983r.

     "...Patrząc na obrazy Olgierda Bierwiaczonka czuje się szczególnie mocno jaki to nieostry i "wielkousty" termin - realizm. Jak wiele może wprowadzić nieporozumień. W tych portretach, w tych pejzażach - rzeczywistość została przywołana czule. Z uwagą i powagą. Ale wymaga przecież od nas nie tylko umiejętności odczytania jej widomych kształtów, uwyraźnionych bezpośrednio znaczeń. Tak samo istotna wydaje się być przestrzeń ukryta pod tym wszystkim. Duchowa - może nazwać ją poetycką? - wewnętrzna struktura obrazu."

Maciej M. Szczawiński - 1998r.