Aktualnosci
Kalendarz sezonu artystycznego 2018
Kalendarz sezonu artystycznego 2017
Kalendarz sezonu artystycznego 2016
Kalendarz sezonu artystycznego 2015
Kalendarz sezonu artystycznego 2014
Kalendarz sezonu artystycznego 2013
Kalendarz sezonu artystycznego 2012
Kalendarz sezonu artystycznego 2011
Kalendarz sezonu artystycznego 2011
Kalendarz sezonu artystycznego 2011
Kalendarz sezonu artystycznego 2008
Kalendarz sezonu artystycznego 2007
Kalendarz sezonu artystycznego 2006
Kalendarz sezonu artystycznego 2005
Kalendarz sezonu artystycznego 2004
Kalendarz sezonu artystycznego 2003
Kalendarz sezonu artystycznego 2002
Kalendarz sezonu artystycznego 2001
Historia Fundacji
Cele Statutowe
Sprawozdania
księga Gości
Kontakt

  •   17 sierpnia (niedziela) - "Sierpniowe spotkanie - Cztery pory roku"
  •   5-15 lipca - "Plener Teatralny"
  •   28 czerwca w Nadrzeczu
  •   1 czerwca - "Dzień Dziecka w Nadrzeczu"
  •   31 maja - "POLSKO - NIEMIECKI WIECZÓR LITERACKI W NADRZECZU"
  •   23-24-25 maja - "DNI ISAAKA BASHEVISA SINGERA W BIŁGORAJU"
  •   3 maja - Inauguracja sezonu artystycznego 2003
  •  

     

     

     

     

     

    PROGRAM WYDARZEŃ ARTYSTYCZNYCH W SEZONIE 2003

    17 sierpnia (niedziela) - "Sierpniowe spotkanie - Cztery pory roku"

    W programie:

  • wernisaż wystawy malarstwa Elżbiety Hałasy ze Zwierzyńca "Cztery pory roku"

  • spektakle biłgorajskich teatrów obrzędowych i zespołów śpiewaczych

  • głównym punktem wieczoru będzie koncert na scenie plenerowej nad stawem: "Cztery pory roku" Vivaldiego, w wykonaniu Konstantego Andrzeja Kulki i Prima Vista Quartet z Orkiestry Symfonii Varsovia. Na klawesynie Władysław Kłosiewicz.
  • "Sierpniowe spotkanie" zbiega się z jubileuszem 60-lecia urodzin fundatora Fundacji Kresy 2000 - Stefana Szmidta.

    Ponadto dzień ten będzie dniem wyjątkowym i uroczystym dla Fundacji Kresy 2000, z racji wizyty Kapituły Konkursu PRP PUBLICO BONO i wręczenia oryginalnego dokumentu - dyplomu Nagrody Pro Publico Bono, przyznanej przez Kapitułę w 2002 roku w kategorii "Inicjatyw na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego, podejmowanych przez wolnych obywateli, działających w służbie dobra wspólnego".
    Udział w spotkaniu zapowiedzieli: prof.: Jerzy Buzek, prof.: Andrzej Zoll, i Prezes Fundacji Pro Publico Bono Waldemar Rataj.

    Impreza będzie miała charakter otwarty dla wszystkich gości z regionu i całej Polski. Spodziewamy się udziału wielu znakomitych Gości Honorowych ze świata kultury, instytucji państwowych, samorządowych i życia publicznego.

    Relacja z imprezy

    do góry

    5-15 lipca

    W ramach realizowanego projektu Fundacji Kresy 2000, w Nadrzeczu odbywa się "Plener Teatralny", podczas którego Dom Służebny jest miejscem prób przygotowywanej, nowej premiery Teatru Polskiego w Warszawie: "Lombard pod Apokalipsą" C. Harasimowicza. W Nadrzeczu przebywa i pracuje zespół: reżyser Piotr Łazarkiewicz, oraz pełna obsada aktorska: Teresa Budzisz Krzyżanowska, Julia Kijowska, Wiesław Komasa, Zygmunt Hobot i Stefan Szmidt.

    do góry

    28 czerwca w Nadrzeczu

  • W "Malarni" odbył się wernisaż wystawy malarstwa Renaty Bonczar z Katowic.
    [ Zdjęcia z wernisażu ]


  • Podczas wernisażu, a później także na "scenie na wodzie" była okazja posłuchać pięknych ballad w wykonaniu Marka Króla - kompozytora i gitarzysty z Biłgoraja.
    [ Zdjęcia z występu ]


  • Tego wieczoru na Scenie Domu Służebnego można było obejrzeć spektakl teatralny "Grzeszne dzieciństwo", wg "Pamiętników Adama i Ewy" Marka Twaina, w reżyserii Agaty Duda Gracz.

    Niewielka przestrzeń sceniczna, niewielkie dekoracje, tylko dwójka aktorów - okazuje się, że tak skromne środki, wzbogacone grą świateł i efektami dźwiękowymi, w zupełności wystarczą by stworzyć fascynujący spektakl. Wielka w tym zasługa również odtwórców ról: Katarzyny Warnke i Zbigniewa Kalety, aktorów Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Producentem spektaklu jest Fundacja Teatru Starego.
    [ Zdjęcia ze spektaklu ]

  • do góry

    1 czerwca - "Dzień Dziecka w Nadrzeczu"

    Spotkania dzieci z Nadrzecza, Biłgoraja i okolicznych miejscowości mają charakter integracyjny, wyrażający się w formule "dzieci - dzieciom" i "artyści - dzieciom". Tego dnia odbywa się prezentacja dziecięcych inicjatyw teatralnych oraz spektaklu profesjonalnego. W tym roku aktorzy Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie zagrali dla dzieci spektakl "Pchła szachrajka". Ze spektaklem przyjechał "Teatrzyk szkolny" ze Szkoły Podstawowej ze Smólska z przygotowaną "Legendą o krakowskim smoku".

    Cała impreza odbywa się na terenie siedziby Fundacji w Nadrzeczu pod opieką gospodarzy i nauczycieli. Przedsięwzięcie ma swoją już 5-letnią tradycję i z roku na rok gromadzi rosnącą liczbę dzieci w różnym wieku i połączone jest z wręczaniem dzieciom upominków i poczęstunkiem - sponsorowanym przez stałych Dobroczyńców Fundacji.

    Ważnym akcentem tego przedsięwzięcia jest zorganizowany przyjazd do Nadrzecza również dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci z domów opieki społecznej.

    do góry

    31 maja - "POLSKO - NIEMIECKI WIECZÓR LITERACKI W NADRZECZU"

    Sobotnie popołudnie w Nadrzeczu miało wyjątkowy klimat, a tego że literatura i sztuka łączy ludzi ponad granicami dowiedli uczestnicy "Polsko - Niemieckiego Wieczoru Literackiego w Nadrzeczu".

  • Otwarcie wystawy malarstwa Jerzego Dudy Gracza "Moje Pejzaże Romantyczne Meine Romantische Landschaft".
    [ Zdjęcia z wystawy ]

  • Głównym punktem wieczoru był wieczór literacki. Inicjatorką "Polsko - Niemieckiego Wieczoru" była Irina Księżna Sayn Wittgenstein - Burleburg, która przyjechała do Nadrzecza z grupą Niemców i niemieckim pisarzem Hertmutem Lange. Polskich poetów reprezentował Adam Zagajewski. Na tarasie Domu Służebnego Sztuce... zasiedli pisarze, tłumaczka (dr Liliana Niesielska) i prowadzący spotkanie (dr Sebastian Kleinschmidt).

    Na początek swoje wiersze przeczytał Zagajewski. Po wersji polskojęzycznej, lektorka czytała ich niemieckie tłumaczenie. Uczestnicy spotkania słuchali wierszy w dużym skupieniu. Po polskim pisarzu - jedną ze swoich nowel przeczytał Hertmut Lange. Potem dyskutowano o literaturze polskiej i niemieckiej, w czym trochę przeszkadzały nadrzeczańskie komary.

    Uzupełnieniem wieczoru była muzyka w wykonaniu: najpierw 9 letniego ucznia Państwowej szkoły Muzycznej w Biłgoraju - Bartka Mroza, oraz Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej, a także kapeli "Kompani" z Biłgorajskiego Centrum Kultury.

    Organizatorami "Polsko-Niemieckiego Wieczoru" byli: Henryka Bochniarz, Gabriela Jaworek, Janusz Palikot, Grażyna Saryusz - Wolska, Irina Księżna Sayn - Wittgenstein - Burleburg, Alicja i Stefan Szmidtowie, Olivier Voigt.

    Sponsorami "Wieczoru..." byli: G+J Gruner+Jahr Polska, POLMOS Lublin, BRE Bank - Oddział Regionalny w Lublinie, Polsko - Niemiecka Izba Przemysłowo - Handlowa, Kirchhoff Polska.

    [ Zdjęcia z "Wieczoru..." ]

  • do góry

    23-24-25 maja - "DNI ISAAKA BASHEVISA SINGERA W BIŁGORAJU"

    Na trzy dni Biłgoraj zamienił się w miasteczko żydowskie sprzed 100 lat. Grała kapela klezmerska "Hoyazn Klezmerin", rozbrzmiewały pieśni w języku jidisz, po ulicach spacerowali kupcy w myckach, ludzie tańczyli na ulicach i nucili żydowskie piosenki a Restauracja "U Dorosza" serwowała specjały kuchni żydowskiej, pachnące czosnkiem i imbirem.

    Obchody "Dni Singera" rozpoczęły się od sesji popularnonaukowej. Powitano gości honorowych z USA i Izraela, wśród których był syn noblisty - Israel Zamir.

    Atrakcją imprezy był spektakl przygotowywany przez Fundacje Kresy 2000 "Ostatni demon z ...". Założeniem autora przedstawienia było skierowanie go do szerokiego kręgu odbiorców, szczególnie młodzieży. Sztuka miała przybliżyć i pomóc w zrozumieniu świata, który istniał i był częścią polskiej kultury. Przygotowany przez Fundacje Kresy 2000 spektakl spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności.

    Dzięki Dobroczyńcom Fundacji i dofinansowaniu przez Urząd Miasta Biłgoraj, Starostwo Powiatowe i Województwo Lubelskie spektakl mógł być zagrany bez sprzedaży biletów dla wszystkich chętnych (w Biłgoraju dwukrotnie)

    [ Szczegółowy plan obchodów "Dni Isaaka Bashevisa Singera" ]
    [ Zdjęcia ze spektaklu ]
    do góry

    3 maja - Inauguracja sezonu artystycznego 2003 Fundacji Kresy 2000 w Nadrzeczu.

  • spotkanie ze Zbigniewem Święchem, historykiem i pisarzem, autorem takich pozycji jak "Klątwy, mikroby i uczeni", "Czarkam Wawelski", "Skarby tysiąca lat".

    Publiczność chętnie wysłuchała opowieści o "klątwie Kazimierza Jagiellończyka" i opowieści o grobowcu Tutenhamona. Pisarz zdradził, że przygotowuje do druku kolejną książkę - "Trzy tajne dokumenty". Podczas spotkania z autorem można było zakupić również jego książki.
    [ Zdjęcia ze spotkania ]



  • Wernisaż wystawy fotografii "Tamta Polska - lata 80-te" Aleksandra Jałosińskiego z udziałem autora.
    [ Zdjęcia z wernisażu ]


  • Prezentacja i spotkanie z twórcami filmu fabularnego "Motór" wg scenariusza i w reżyserii Wiesława Palucha oraz przedpremierowy pokaz filmu w plenerze.

    Ciekawa akcja, błyskotliwe dialogi i fabuła doskonale oddająca realia minionej epoki spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

  • do góry