Aktualnosci
Kalendarz sezonu artystycznego 2006
Kalendarz sezonu artystycznego 2005
Kalendarz sezonu artystycznego 2004
Kalendarz sezonu artystycznego 2003
Kalendarz sezonu artystycznego 2002
Kalendarz sezonu artystycznego 2001
Historia Fundacji
Cele Statutowe
Sprawozdania
księga Gości
Kontakt

  << do poprzedniej strony

 

 
Scenariusz i reżyseria:
Wiesław Paluch

Zdjęcia: Robert Nofikow
Produkcja: MOTÓR FILM Sp. z o.o.
Obsada: Marcin Bosak, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Dobrowolski, Mariusz Magoch, Ofelia Cybula, Michał Gadomski, Andrzej Golejewski, Sławomir Grzymkowski, Alicja Jachiewicz, Stanisław Kiełbasa, Wanda Matyka, Sebastian Nietupski, Roman Sokołowski, Andrzej Szeremeta, Stefan Szmidt, Kazimierz Szubiak, Grzegorz Wajdon, Janusz Wituch oraz mieszkańcy Biłgoraja i okolic.

"Motór" film fabularny Wiesława Palucha

"Motór" to kinowy film autorski Wiesława Palucha, utrzymany w konwencji "filmu drogi". Jest to pierwszy obraz polskiej prowincji na styku zmian ustrojowych. W beznadziei lat 80-tych bohaterowie filmu tworzą kult "motóra", który był próbą zbudowania swoistego "antymitu", kiedy motocykl WSK-a kojarzył się z tzw. "burakiem" i zaściankowością. Wydarzenia z tamtych lat zestawione są z losami tych samych ludzi w dzisiejszych czasach.
"Motór" powstał wyłącznie ze środków prywatnych. Z racji usytuowania akcji - zdjęcia prawie w całości zrealizowane zostały w Biłgoraju i okolicy. Znaczący udział w powstaniu filmu miała pomoc wielu firm, instytucji i osób prywatnych stąd, m.in. Fundacja Kresy 2000, wspomagającej i patronującej temu przedsięwzięciu w myśl swoich celów statutowych. Wśród wykonawców - aktorów zawodowych , w filmie występują aktorzy niezawodowi, którzy pierwsze kroki stawiali w działaniach inscenizacyjnych Fundacji m.in. Stanisław Kiełbasa z Nadrzecza i Mariusz Magoch z Lipin.
Wiesław Paluch - producent, scenarzysta i reżyser - sam jest rodem z Biłgoraja i tu jest jego dom rodzinny. W branży filmowej i telewizyjnej pracuje od początku lat 90-tych.
Liczymy na to, iż film przyciągnie przede wszystkim młodzież, której jest bliski stylem i sposobem obrazowania.

Realizatorzy filmu dziękują wszystkim instytucjom, firmom i osobom prywatnym z Biłgoraja i okolic za pomoc i życzliwośś podczas realizacji zdjęć na terenie miasta i w okolicy.