Aktualnosci
Kalendarz sezonu artystycznego 2006
Kalendarz sezonu artystycznego 2005
Kalendarz sezonu artystycznego 2004
Kalendarz sezonu artystycznego 2003
Kalendarz sezonu artystycznego 2002
Kalendarz sezonu artystycznego 2001
Historia Fundacji
Cele Statutowe
Sprawozdania
księga Gości
Kontakt

  << do poprzedniej strony

 
 

"Ostatni demon z..."

na podstawie opowiadań

I.B. Singera

grają:

Alicja Jachiewicz, Ethel Szyc,
Piotr Sierecki, Stefan Szmidt, Zdzisław Wardejn

reżyseria i opracowanie tekstu:
Zdzisław Wardejn

scenografia:
Bogusław Bodes
muzyka:
Przemysław Łozowski
prowadzenie spektaklu:
Małgorzata Chojnacka

Scenariusz opiera się na wybranych utworach I. B. Singera: "Ostatni demon", "Gimpel Głupek", "Żonobójca", "Pokutnik" i "Przebrany". Biłgoraj i okoliczne miejscowości, których nazwy padają wielokrotnie ze sceny, to miejsca pobytu pisarza w dzieciństwie i młodości - na ziemi rodzinnej jego matki.

Wyjątkowość tego przedsięwzięcia, adresowanego do różnego kręgu odbiorców, szczególnie młodzieży, ma pomóc lepiej zrozumieć odrębny świat, który tu istniał, a którego kultura stanowi składową polskiej kultury, w szczególności kresowej.

Singer bardzo chętnie wprowadza do swoich opowieści demony, nie takie jednak, jakie spotykamy w baśniach. Demonem jest bowiem człowiek opętany jakąś myślą lub pragnieniem. Pisarz daje do zrozumienia, że w każdym z nas oprócz pierwiastków ludzkich tkwią również pierwiastki demoniczne, które ujawniają się wtedy, gdy namiętność ogarniająca człowieka jest tak silna, że nie mogą jej już powstrzymać żadne hamulce.

Demony u Singera to demony z konkretnego miasteczka i mówią językiem żyjących tam ludzi.

Proponujemy więc formę zdarzenia teatralnego, którego aktorzy podejmują próbę utożsamiania się z bohaterami prozy Singera, poszukując śladów zaginionej kultury, wierzeń, zachowań, inności, przesądów - od Lublina, Izbicy, Zamościa Tyszowiec, Goraja, Turobina, Frampola, Tarnogrodu, Biłgoraja...