Wszystkim Państwu, którzy służyli nam pomocą i uczestniczyli w naszych działaniach w mijającym roku serdecznie dziękujemy.
Zapraszamy do Nadrzecza w nadchodzącym sezonie artystycznym.
Alicja i Stefan Szmidtowie,
Zarząd i Pracownicy Fundacji Kresy 2000
oraz zespół "Drzewa" W. Myśliwskiego
Z przyjemnością również zawiadamiamy:
"XI Karnawał na Kresach" - Bal w Pałacu w Sieniawie
Odbędzie się tradycyjnie w ostatnią sobotę karnawału 5 marca 2011r.
Zapraszamy, prosimy o uwzględnienie tego terminu w swoich planach. Otwieramy listę rezerwacji miejsc:
Biuro Fundacji
ul. M. Konopnickiej 7 p.41
23-400 Biłgoraj
tel/fax: 084 686 60 77, tel. kom. 0604 77 15 84.
e-mail: fundacja@kresy2000.pl
Służymy pełną informacją, rezerwacjš hotelu i zaproszeniami dla Państwa i Przyjaciół. Szczegóły wkrótce na zaproszeniach i na stronie www.kresy2000.pl Do zobaczenia w Sieniawie!
PS. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy przekazali Fundacji Kresy 2000 jako organizacji pożytku publicznego (KRS 0000085684) 1% od swego podatku za rok 2009
*****
UWAGA!
Zmiana godzin rozpoczęcia spektakli.
Wszystkie spektakle "Drzewo" W. Myśliwskiego w reż. S. Szmidta
Fragment listu po spektaklu w Nidzicy- Kamionce 28.08.2010r.
Kochani,
bardzo, bardzo raz jeszcze dziękujemy za duchową ucztę w "Garncarskiej Wiosce". Mnóstwo ludzi dzwoniło z podziękowaniem, wzruszonych, szczęśliwych. Jest też propozycja, żeby w następnym roku, w następnych latach kontynuować program "wizyt teatralnych" w wioskach, wizyt na najwyższym poziomie. Przygotowujemy list w tej sprawie do ministerstwa kultury, żeby wspierało Was finansowo w takich przedsięwzięciach. Scena naszego teatru czeka na Was. Prosimy raz jeszcze bardzo podziękować wszystkich aktorom, technikom, wszystkim, którzy projekt ten piękny realizują...
...Jeszcze raz, Alicjo, Stefanie wielkie dzięki, gratulacje, dla Was wszystkich za emocje, wzruszenia, tchnienie duszy,
pozdrawiam gorąco, Krzysztof Margol
*****
Nikt nie spodziewał się, że dzień będzie tak emocjonujący. Niesamowita aura zachodzącego słońca, która ogarnęła Park Miejski w Janowie Lubelskim, nadała niezwykłego klimatu miejscu, w którym odbył się spektakl "Drzewo" Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Stefana Szmidta. Janów Lubelski stał się jednym z przystanków teatralnej pielgrzymki Fundacji Kresy 2000, która ma na celu, jak opisał sam reżyser, "budzić pamięć innych starych drzew, opisując przestrzeń wokół nich słowem Myśliwskiego".
Każdy, kto pojawił się na przedstawieniu, miał wrażenie, że został przeniesiony w inny wymiar. Można nawet stwierdzić, że widz 'przenikał'
z coraz twardej rzeczywistości życia codziennego w świat pozaziemski. Miał możliwość poznać przez to różne aspekty życia oraz obraz wewnętrzny osobowości głównego bohatera. Spektakl ukazywał również znaczenie śmierci, wspomnień, przyjaźni, miłości i relacji międzyludzkich dla człowieka, których to symbolem stało się stare drzewo Marcina Dudy.
Historia z początku wydawała się dość banalna i taka codzienna. Pamiętamy jeszcze akcję związaną ze sprawą Doliny Rospudy, w której ludzie, podobnie jak główny bohater dramatu Myśliwskiego, "zamieszkali" na drzewach. Jednak z czasem okazuje się, że sytuacja ukazana przez autora posiada drugie dno, z którym widz zapoznaje się stopniowo w miarę rozwijania się akcji.
Robotnicy (Andrzej Kobielski, Leszek Myszak) mają za zadanie ściąć drzewa w celu wybudowania nowej autostrady. Jednak w ostatniej chwili zauważają na jednym z nich siedzącego na gałęzi starego człowieka ze stryczkiem na szyi, Marcina Dudę (Stefan Szmidt), który wpatruje się w niebo. Namawiają go, by zszedł z drzewa, gdyż mają do zrealizowania plan budowy, ten jednak stanowczo odmawia. Wiele osób próbuje wytłumaczyć staremu chłopu, że nic nie udowodni bezkompromisowym siedzeniem na drzewie. Pojawiają się kolejno: bogobojna Zosia (Ewa Gorzelak) - córka Dudy, jej mąż Franek (Zbigniew Dziduch), inżynier (Tomasz Mędrzak) odpowiedzialny za budowę autostrady i stary milicjant (Zdzisław Wardejn). Nikt jednak nie stara się zrozumieć postępowania Marcina, dla którego drzewo stanowi ogromną wartość duchową, emocjonalną i historyczną. Rozumieją go tylko kolejno przychodzące dusze zmarłych osób, z którymi Duda dzielił swój los: strażak Gabriel (Robert Kuraś), z którym brał udział w akcjach, partyzant (Jerzy Złotnicki), który razem z nim znosił trudy wojny, Pan (Marek Barbasiewicz)
i Pani (Alicja Jachiewicz), którym wcześniej Duda jako chłop był podporządkowany. Rozumieją go także jego żona (Agnieszka Sitek) i dawny przyjaciel Sebastian (Stanisław Brudny). Duda razem z nimi wspomina dawne czasy i dyskutuje o roli Boga oraz o wartościach, które powinny być najważniejsze w życiu człowieka, a o których się zapomina. Sam sobie próbuje udowodnić, że nawet tak pospolita rzecz jak drzewo może stanowić łącznik między niebem, a ziemią.
Sztuka sama w sobie stanowiła esencję wielu mądrości życiowych, jednak sposób jej przedstawienia był fenomenalny. Pomimo wielu znanych twarzy aktorów, widz łatwo utożsamiał się z granymi przez nich postaciami. Ponadto uważam, że świetnym pomysłem były przechadzające się
w ludowych biłgorajskich strojach 'dusze', pozwalające odróżnić oglądającemu, z kim tak naprawdę rozmawia główny bohater w danej chwili - z osobą żywą, czy umarłą. Muzyka Zbigniewa Karneckiego świetnie oddawała klimat sytuacji dziejącej się na 'scenie', choć momentami była zbyt głośna. Jednakowoż muszę zwrócić uwagę na fakt, że grupa teatralna nie miała czasu na dodatkowe próby techniczne przed przedstawieniem, a w rezultacie samo w sobie nie miało to większego wpływu na odbiór sztuki. W dodatku twierdzę, że przestrzeń Parku Miejskiego została w pełni wykorzystana. W pewnym momencie czułam, że nie znajduję się w mieście, które znam właściwie od zawsze, ale na zupełnie innej planecie, gdzie jestem tylko ja i aktorzy. Osobiście byłam zauroczona całym przedsięwzięciem i z żalem odchodziłam z tego magicznego miejsca, który stworzył reżyser Szmidt wraz ze swoją grupą teatralną. Szczerze gratuluję i życzę powodzenia w dalszym pielgrzymowaniu.
Pielgrzymowanie teatralne z Drzewem W. Myśliwskiego - czerwiec/wrzesień 2010
Poniżej fragmenty premierowego spektaklu "Drzewo" Wiesława Myśliwskiego - Park Muzeum Pałacu w Wilanowie - wrzesień 2009 rok.
"Pielgrzymowanie teatralne od drzewa do drzewa" sceny polnej Fundacji Kresy 2000
w inscenizacji plenerowej Stefana Szmidta - "Drzewo" Wiesława Myśliwskiego
Projekt Fundacji Kresy 2000 stanowi cykl realizowanych na terenie całej Polski, w różnych województwach, dziesięciu wieczorów teatralnych, których głównym wydarzeniem będzie widowisko plenerowe oparte na tekście Wiesława Myśliwskiego "Drzewo".
Punktem wyjścia do zrealizowania cyklu planowanych przedstawień będzie wcześniejsze znalezienie i zaakceptowanie przez reżysera Stefana Szmidta konkretnego starego drzewa - dominującego w krajobrazie danego miejsca lub okolicy. Kryterium wyboru, to jego wiek, uroda, tradycja bądź legenda, a bywa, że i grożące mu ścięcie.
Zawiązanie akcji dramatu - wielkiego "misterium drzewa i losu ludzkiego" - stanowi spór między starym mieszkańcem wsi broniącym swojego drzewa przed ścięciem,
a bezdusznym inżynierem i ekipą budującą autostradę. Dla chłopa "Dudy" to drzewo jest nieusuwalnym elementem tutejszego krajobrazu, depozytariuszem pamięci, historii i tradycji tego miejsca, osią i gwarantem istnienia świata. Dla inżyniera jest tylko bezwartościową zawalidrogą uniemożliwiającą postęp cywilizacyjny. W obronie drzewa w finale, obok żywych, stają także liczne duchy zmarłych mieszkańców tego kawałka polskiej ziemi. Drzewo prawdziwe na które przenosi się fikcyjny "Duda" - bohater dramatu W. Myśliwskiego ma stać się dla zgromadzonej pod nim publiczności - tamtejszej społeczności symbolem pamięci zbiorowej i świadczyć o potrzebie chronienia własnego środowiska kulturowego i przyrodniczego.
Podczas pielgrzymki teatralnej z "Drzewem" w innych miejscowościach, na kolejnych pniach prawdziwych drzew wysiedzianych przez "Dudę" zawieszone zostaną przez Fundację na zakończenie każdego spektaklu miniaturowe kapliczki z wyrzeźbionym w drewnie Chrystusem Frasobliwym - dziełem ludowego twórcy.
Projekt ma na celu przede wszystkim przybliżenie mieszkańcom regionów
- oddalonych od centrów kultury - profesjonalnej sztuki teatru, oraz zachęcenie ich do uczestnictwa w wartościowej kulturze a także własnej aktywności twórczej. To szansa na rozwój osobowości i dobry sposób na efektywne spędzenie wolnego czasu.
Chcemy wspólnymi siłami z lokalnymi samorządami i instytucjami obywatelskimi
rozwijać działania na rzecz zmniejszania dysproporcji w dostępie do wartościowej oferty kulturalnej pomiędzy mieszkańcami dużych miast i terenów wiejskich. Fundacja Kresy 2000 swoim "Drzewem" - Wiesława Myśliwskiego składa taką ofertę.
W spektaklu opartym na dramacie Wiesława Myśliwskiego w plenerowej inscenizacji biorą udział znani z ekranów telewizyjnych i filmów, aktorzy scen Warszawy i Lublina. Będzie to też okazją do bliższego poznania się podczas wspólnego uczestnictwa w przygotowaniach
i organizacji oraz stworzy szansę obserwacji kulis zawodowego teatru.
Stefan Szmidt
"Drzewo" - autor Wiesław Myśliwski
Inscenizacja: Stefan Szmidt;
Muzyka: Zbigniew Karnecki;
Obsada:
Duda - Stefan Szmidt; Zośka - Ewa Gorzelak; Franek - Zbigniew Dziduch; Jędrek - Franek Dziduch; Pani - Alicja Jachiewicz;
Pan - Marek Barbasiewicz/Stanisław Biczysko; Robotnik I - Sylwester Maciejewski/Andrzej Golejewski, Stara Baba - Małgorzata Pritulak;
Żona - Magdalena Warzecha/Agnieszka Sitek; Sebastian - Stanisław Brudny/Jacek Brzeziński; Inżynier - Tomasz Mędrzak;
Milicjant - Zdzisław Wardejn; Strażak - Robert Kuraś/Arkadiusz Głogowski; Kościelny - Marek Sochacki; Partyzant - Jerzy Złotnicki;
Robotnicy - Andrzej Kobielski, Leszek Myszak;
oraz: Puzonista - Sławomir Pluta; Muzykanci - Kazimierz Szubiak, Andrzej Mazurek/Dariusz Rubin, Jan Szulc/Michał Szulc;
Dusze - Maria Działo, Elżbieta Nizio, Monika Obszańska, Maryla Olejko, Małgorzata Salitra, Agnieszka Tomaszewska-Skiba (Stowarzyszenie Teatr i Muzyka przy BCK w Biłgoraju).
Honorowy patronat nad wszystkimi spektaklami
w ramach "Pielgrzymowania teatralnego od drzewa do drzewa" w sezonie 2010 Krzysztof Grabczuk Marszałek Województwa Lubelskiego
Partner - Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
W ramach programu Teatr Polska
realizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego ze środków MKiDN
spektakl "Drzewo" Wiesława Myśliwskiego odwiedzi w 2010 roku miejscowości:
12 czerwca (sobota) Hołowno woj. lubelskie
13 czerwca (niedziela) Gołębie woj. lubelskie
27 czerwca (niedziela) Bukowina woj. lubelskie
3 lipca (sobota) Parczew woj. lubelskie
11 lipca (niedziela) Kozłówka woj. lubelskie
21 sierpnia (sobota) Maćkowa Ruda woj. podlaskie
28 sierpnia (sobota) Nidzica woj. warmińsko - mazurskie
10 września (piątek) Mielec woj. podkarpackie
11 września (sobota) Cmolas woj. podkarpackie
12 września (niedziela) Nisko woj. podkarpackie
Dodatkowe spektakle będą możliwe do zrealizowania dzięki środkom instytucji samorządowych, obywatelskich i sponsorskich,
zagoszczš w miejscowościach:
15 lipca (czwartek) Radziejowice woj. mazowieckie
21 lipca (środa) Jelenia Góra woj. dolnośląskie
23 lipca (piątek) Legnica woj. dolnośląskie
13 sierpnia (piątek) Lublin woj. lubelskie
27 sierpnia (piątek) Toruń woj kujawsko-pomorskie
Wszystkie spektakle plenerowe rozpoczynają się wraz ze zmierzchem między godziną 20:00 a 21:00, szczegóły na afiszach i stronie Fundacji Kresy 2000, www.kresy2000.pl.