"Pielgrzymowanie teatralne od drzewa do drzewa"
Scena polna Fundacji Kresy 2000 rozpoczyna swoje pielgrzymowanie teatralne, ze spektaklem "Drzewo" Wiesława Myśliwskiego. Spektakle nie są biletowane.
Spektakl "Drzewo" zagości w dziesięciu miejscowościach dzięki programowi "Teatr Polska", którego celem jest przedstawienie atrakcyjnej oferty artystycznej dla środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną. Inspiracją dla projektu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu. Spektakle realizowane na terenie województwa Lubelskiego realizowane są pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego i współfinansowane przez Samorząd Województwa Lubelskiego.
Projekt Fundacji Kresy 2000 stanowi cykl realizowanych na terenie całej Polski, w różnych województwach, wieczorów teatralnych, których głównym wydarzeniem będzie widowisko plenerowe oparte na tekście Wiesława Myśliwskiego "Drzewo".
Zawiązanie akcji dramatu - wielkiego "misterium drzewa i losu ludzkiego" - stanowi spór między starym mieszkańcem wsi broniącym swojego drzewa przed ścięciem, a bezdusznym inżynierem i ekipą budującą autostradę. Dla chłopa "Dudy" to drzewo jest nieusuwalnym elementem tutejszego krajobrazu, depozytariuszem pamięci, historii i tradycji tego miejsca, osią i gwarantem istnienia świata. Dla inżyniera jest tylko bezwartościową zawalidrogą uniemożliwiającą postęp cywilizacyjny. W obronie drzewa w finale, obok żywych, stajš także liczne duchy zmarłych mieszkańców tego kawałka polskiej ziemi. Drzewo prawdziwe na które przenosi się fikcyjny "Duda" - bohater dramatu W. Myśliwskiego ma stać się dla zgromadzonej pod nim publiczności - tutejszej społeczności symbolem pamięci zbiorowej i świadczyć o potrzebie chronienia tradycji tego miejsca oraz ich środowiska kulturowego i przyrodniczego.
Projekt ma na celu przede wszystkim przybliżenie mieszkańcom regionów oddalonych od centrów kultury - sztuki teatru, oraz zachęcenie ich do uczestnictwa w wartościowej kulturze i własnej aktywnści twórczej. To szansa na rozwój osobowości i dobry sposób na efektywne spędzenie wolnego czasu.
W spektaklu opartym na dramacie Wiesława Myśliwskiego w plenerowej inscenizacji biorą udział znani z ekranów telewizyjnych i filmów, lubiani aktorzy scen Warszawy. Ich wizyta będzie też okazją do bliższego poznania się podczas wspólnego uczestnictwa w przygotowaniach i organizacji oraz stworzy szansę obserwacji kulis zawodowego teatru dzięki możliwości bycia obecnym podczas prób.
"Drzewo" - autor Wiesław Myśliwski
Inscenizacja: Stefan Szmidt;
Muzyka: Zbigniew Karnecki;
Obsada:
Duda - Stefan Szmidt; Zośka - Ewa Gorzelak; Franek - Zbigniew Dziduch; Jędrek - Franek Dziduch; Pani - Alicja Jachiewicz; Pan - Marek Barbasiewicz/Stanisław Biczysko; Robotnik I - Sylwester Maciejewski/ Arkadiusz Głogowski Stara Baba - Małgorzata Pritulak; Żona - Magdalena Warzecha/Agnieszka Sitek; Sebastian - Jacek Brzeziński/Stanisław Brudny; Inżynier - Tomasz Mędrzak; Milicjant - Zdzisław Wardejn; Strażak - Robert Kuraś/ Arkadiusz Głogowski; Kościelny - Marek Sochacki; Partyzant - Jerzy Złotnicki; Robotnicy - Andrzej Kobielski, Leszek Myszak/Piotr Kita
oraz:
Puzonista - Sławomir Pluta; Muzykanci - Kazimierz Szubiak, Andrzej Mazurek, Jan Szulc/Michał Szulc/ Dariusz Rubin, Dusze - Maria Działo, Elżbieta Nizio, Monika Obszańska, Maryla Olejko, Małgorzata Salitra, Agnieszka Tomaszewska-Skiba (Stowarzyszenie Teatr i Muzyka przy BCK w Biłgoraju).
Serdecznie zapraszamy
Teatr Polska jest atrakcyjną ofertą teatralną skierowaną do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną. Projekt został zainicjowany przez
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Założeniem projektu jest zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Projekt ma także rozwijać współpracę między teatrami a ośrodkami kultury i ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne. W ramach tegorocznej edycji programu Teatr Polska teatry będą miały możliwość zaprezentowania swoich spektakli w objazdach pomiędzy czerwcem a grudniem 2011.
Do tegorocznej, trzeciej już edycji programu Teatr Polska, zgłosiło się 60 spektakli. Spośród nich Komisja Artystyczna wyłoniła 13 przedstawień, które tym samym zakwalifikowały się do drugiego etapu. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 16 teatrom, do wybranych przez Komisję Artystyczną przedstawień dołączając również trzy spektakle z edycji poprzedniej. Objazdy potrwają od 18 czerwca do 14 grudnia. Teatry odwiedzą 99 miejscowości w Polsce, odbędą się w sumie 174 prezentacje.
W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego z Koszalina, Białostocki Teatr Lalek, Grupa Concidentia z Wasilkowa, Fundacja Działań Twórczych w Kulturze i Edukacji Paidea i Teatr Figur z Krakowa, Fundacja Kresy 2000 - Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu z Nadrzecza, Państwowy Teatr Wybrzeże z Gdańska, Stowarzyszenie Artystów "Bliski Wschód" z Lublina, Stowarzyszenie Ogrody Teatru - Teatr Gry i Ludzie z Katowic, Stowarzyszenie Teatr Nowy z Krakowa, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło z Warszawy, Teatr im. Juliusza Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego, Teatr im. Stefana Żeromskiego z Kielc, Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" z Łodzi, Teatr "Maska" z Rzeszowa, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki z Bydgoszczy, Teatr Wierszalin z Supraśla.
|