Aktualnosci
Kalendarz sezonu artystycznego 2006
Kalendarz sezonu artystycznego 2005
Kalendarz sezonu artystycznego 2004
Kalendarz sezonu artystycznego 2003
Kalendarz sezonu artystycznego 2002
Kalendarz sezonu artystycznego 2001
Historia Fundacji
Cele Statutowe
Sprawozdania
księga Gości
Kontakt

II POLSKO-UKRAIŃSKI PLENER MALARSKI MŁODYCH

"DZIECI EUROPY" NADRZECZE 2001

 

     Fundacja KRESY 2000 Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu zorganizowała w okresie od 19 do 30 lipca 2001r II Polsko-Ukraiński Plener Malarski Młodych "Dzieci Europy" w Nadrzeczu k/Biłgoraja. Z miasta Nowowołyńsk (partnerskiego miasta Biłgoraja) na Ukrainie, przyjechało do Nadrzecza ośmioro utalentowanych plastycznie dzieci w wieku od 13-do 17 lat. W dwudziestoosobowej grupie było również dwanaścioro dzieci polskich. W ramach zajęć, odbywały się codziennie warsztaty plastyczne rozwijające umiejętności malarskie i talenty dzieci.
     Program Pleneru był bardzo bogaty i obejmował, obok podstawowych zajęć, także: Wyjazd do Narola, gdzie obiektem zajęć plastycznych był zabytkowy pałac. Wyjazd do Narola wspomogła Fundacja Pro Academia Narolense, powołana dla odbudowania zrujnowanego pałacu hr. Łosiów i współpracująca z Fundacją Kresy 2000. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych w Zwierzyńcu. Największą atrakcję, szczególnie dla dzieci ukraińskich, stanowił zespół pałacowy w Sieniawie, który po zwiedzeniu, również był tematem prac malarskich. Kolejne zajęcia plenerowe połączone ze zwiedzaniem zabytkowych pałaców miały miejsce w Zarzeczu i Łańcucie. Efektem Pleneru była wystawa, której wernisaż był jednym z elementów imprezy artystycznej w Nadrzeczu 29 lipca br. Grupą dzieci opiekowali się ze strony polskiej: Stefan Szmidt, Alicja Jachiewicz Szmidt, Anna Iskra, Alina Szubiak, Izabela Przybyłek - ze strony ukraińskiej: Ołena Anatoliijwna Gałyczuk i Ałła Leonidiwna Nawroćka.

 


Wieczór artystyczny w Nadrzeczu

     29 lipca 2001 r. w Domu Służebnym Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu k/Biłgoraja - wieczór artystyczny rozpoczął się od otwarcia wystawy malarstwa Janusza Szpyta. Artysta zamieszkały w Lubaczowie jest absolwentem ASP w Katowicach, gdzie studiował pod kierunkiem prof., Jarzego Dudy Gracza. Ukończył też krakowska ASP. W dorobku artystycznym posiada ponad 40 wystaw indywidualnych i udział w 27 wystawach zbiorowych.
     Kolejny wernisaż dotyczył wystawy poplenerowej II Polsko-Ukraińskiego Pleneru Malarskiego Młodych "Dzieci Europy" - Nadrzecze 2001r.
     Gościem specjalnym wieczoru była Marina Jaszwili - swiatowej sławy skrzypaczka profesor Konserwatorium Moskiewskiego. Artystka była laureatką Konkursu im. Kubielika w Pradze, Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli i Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Obok pracy pedagogicznej współpracuje z Filharmonią Moskiewską. Koncertuje też ze światowej sławy orkiestrami. W Nadrzeczu, owacyjnie oklaskiwana, kilkakrotnie bisując, wystąpiła z towarzyszeniem pianistki Krystyny Stojek, grając utwory Ernesta Chaussona, Manuela de Falli, Karola Szymanowskiego i Fritza Kreislera.

"Cele fundacji: działania na rzecz sztuki i kultury współczesnychkresów Rzeczypospolitej oraz ochrona historycznego dziedzictwa kulturowego, tradycji i zwyczajów kresowych..."
Statut "Fundacji Kresy 2000", Rozdział 2, paragraf 9